Search This Site
UPCOMING EVENTS

 Social Fri. BBQ

Suspended until December!!!            

 

Sailing: Sat.20th May     Pointscore 2/9

 

Wed. Twilight race:

Long Start-times HERE

Short Start-times HERE

Note: change of course for May:

Start - GR(P) - WC(P) - GR(P) - SAL(P) - WC(P) - FINISH

Note:  Course sheet HERE

Race Entry Form HERE

Spring-Summer Programme 2016 HERE

Winter Programme 2017 HERE

 

 

Board Meeting

24th April 2017 at 5.00 pm

 

 

 

 

Trophy Winners for the last five years. 

 




 

PSYC TROPHY WINNERS FOR WEBSITE - JULY 2015

 

 

 

 

 

 

 

2010/11

2011/12

2012/13

2013/14

2014/15

 

 

 

 

 

 

 

 

CLUB CHAMPIONSHIP

NELSON J

NELSON J

TANAMI

KINDRED SPIRIT

TANAMI

 

 

Peter Collins

Peter Collins

Greg Lane

Geoff Abrahams

Greg Lane

 

SUMMER POINTSCORE 

SOLANDA

DISTANT DRUMS

ANNELIESE

KINDRED SPIRIT

TANAMI

 

 

Peter Ballard

Gerard Nymeyer

Ken Peachey

Geoff Abrahams

Greg Lane

 

SPRING POINTSCORE 

EXALTE

NELSON J

TANAMI

DISTANT DRUMS

CHILLI

 

 

Craig Tucker

Peter Collins

Greg Lane

Gerard Nymeyer

Dave Simm

 

WINTER POINTSCORE

ANNELIESE

ANNELIESE

ROGUE WAVE

NELSON J

YOUNG PRETENDER

 

 

Ken Peachey

Ken Peachey

Kevin Le Poidevin

Peter Collins

John Townsend/Ian Courtney

 

SUMMER STERNCHASER

NELSON J

EXALTE

CHILLI

EXALTE

CHILLI

 

 

Peter Collins

Craig Tucker

Dave Simm

Craig Tucker

Dave Simm

 

SPRINTS

RAINBOW

NERVOUS

-

KNOT WORKING

SHOESTRING

 

 

Jim Roberts

Matt Bonser

 

Dom Grundy

Keith Woodley

 

WINTER STERNCHASER

TANAMI

EXALTE

ROGUE WAVE

EXALTE

CHILLI

 

 

Greg Lane

Craig Tucker

Kevin Le Poidevin

Craig Tucker

Dave Simm

 

MARATHON

KISKA

DISTANT DRUMS

EXALTE

KISKA

THIEF OF TIME

 

 

Roger Farquhar

Gerard Nymeyer

Craig Tucker

Roger Farquhar

Dave Ramsay

 

CHRISTMAS SERIES

NELSON J

ESCAPADE

YULUNGA

KISKA

GOODLIFE 2

 

 

Peter Collins

Bruce Statham

John Grainger

Roger Farquhar

Ross Kelly

 

HOOD TROPHY

HOODLUM

RIVAL

-

-

-

 

 

Steve Woodley

Allen Atkins

-

-

-

 

ROCK AWARD

RUMBO

KISKA

DISTANT DRUMS

KARIE

RHUMB DANCER

 

 

Guy Holbert

Roger Farquhar

Gerard Nymeyer

Tony Williams

Jeff Hall

 

HON STARTERS

Heather Atkins

Heather Atkins

Heather Atkins

Heather Atkins

Heather Atkins

 

 

David Wilson

David Wilson

David Wilson

David Wilson

David Wilson

 

 

Bryan Shaw

Bryan Shaw

Bryan Shaw

Bryan Shaw

Bryan Shaw

 

 

Jim Quinn

Jim Quinn

Jenny Way

Debbie Simm

Debbie Simm

 

 

Jenny Way

Jenny Way

Jim Quinn

Jim Quinn

Jim Quinn

 

MAX & EDNA BORMAN

ROB N'S HOOD

ESCAPADE

ROB N'S HOOD

HERON

MILLEBELLA

 

 

Bob Naftel

Bruce Statham

Bob Naftel

Bas & Joe

Ken Chandler

 

JACK HOLMAN

RIVAL

KNOT WORKING

ROB N'S HOOD

SOMERSET OF OZ

THIEF OF TIME

 

 

Allen Atkins

Dom Grundy

Bob Naftel

Gordon/Judi Dyer

Dave Ramsay

 

COASTAL CRUISING

WATER DANCER

RUBY TUESDAY

TRIVIAL PURSUIT

SUB ZERO

RUBY TUESDAY

 

 

Doug/Irene Curtis

Ray/Chris Dean

Barney Pinney/Merril Land

Cherylle Stone

Ray/Chris Dean

 

OCEAN CRUISING

THIS WAY UP

SUB ZERO

SUB ZERO

ROGUE WAVE

-

 

 

Dave/Patti Bowden

Geoff/Cheryl Stone

Geoff/Cheryl Stone

Kevin LePoidevin

-